Atrakcje

Na AOŚP nikt nie będzie narzekał na nudę! Poniżej lista potwierdzonych jak dotąd atrakcji, w jakich będzie można w ramach wydarzenia uczestniczyć.

Plan Atrakcji
 SALE PANELOWE:
 • Przegląd kina samurajskiego
Nie byłoby zbytnią przesadą stwierdzenie, że kino japońskie można podzielić na dwie kategorie: filmy, których akcja rozgrywa się w czasach samurajów, i pozostałe. Uczestnicy tego panelu dowiedzą się dlaczego Japończycy wyprodukowali ich tak wiele, dlaczego te produkcje mają specjalne miejsce w ich sercach, oraz poznają wiele tytułów z tego gatunku, którymi warto się zainteresować.
 • Japońskie Religie 

Japonia to egzotyczny kraj pełen kontrastów. Państwo w którym nowoczesność spotyka się z tradycją, a kultura wschodu miesza się z elementami nowoczesnej kultury wschodu. Ta intrygująca mieszanka wpływa na wiele aspektów życia współczesnych Japończyków. W tym na ich religijność.
Prelekcja poświęcona będzie właśnie temu zagadnieniu. Nasz prelegent postara się opowiedzieć o najpopularniejszych religiach w Kraju Kwitnącej Wiśni oraz odpowiedzieć na ważkie, ale jakże bardzo podstawowe pytanie = „Czy Japończycy są rzeczywiście ludźmi religijnymi?”.

 • Alternatywna muzyka japońska

Czy Japonia, będąc jednym z największych rynków muzycznych na świecie, ma coś do zaoferowania oprócz branych zazwyczaj pod lupę wśród zagranicznych fanów środowisk visual kei i j-popu? Oto dzieje i wybrane przykłady mniej lub bardziej niszowej muzyki japońskiej od Les Rallizes Dénudés począwszy, bez ograniczeń gatunkowych.

 • Życie i twórczość Utagawy Hiroshige

Na tym panelu poznamy jednego z największych japońskich artystów wszech czasów, Utagawę Hiroshige, koncentrując się na jego dziele życia, czyli cyklu drzeworytów pod tytułem "100 widoków Edo". Przyjrzymy się biografii artysty oraz jego wpływowi na europejskie malarstwo. Przy okazji zgłębimy parę tajemnic japońskiego drzeworytu.

 • Kaidan – opowieści niesamowite

Tematem panelu są kaidan - japońskie opowieści niesamowite epoki Edo. Poznamy ich pochodzenie, elementy składowe, rytuały z nimi związane, wpływ na japońską kulturę oraz obecność we współczesnej popkulturze.

 • Sushi - tradycja na talerzu

Na sushi składają się trzy proste składniki: ryż, ocet ryżowy i ryby. Można by więc pomyśleć, że uprawa ryżu jest niezbędna, jednak historia sushi jest dłuższa niż historia ryżu. To tradycyjne danie kraju kwitnącej wiśni przebyło długą drogę, zanim stało się jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych dań świata. Podczas tego panelu przybliżymy Wam zasady skromności i prostoty obowiązują Japończyków także w kuchni i jadalni.

 • Japonia oczami Turystki

Kraj wschodzącego słońca poza przewodnikiem. Wycieczka do Japonii jest dla każdego turysty fascynującym przeżyciem. Jest to niesamowity kraj o całkowicie odmiennej kulturze i obyczajach. Pani Ania miała okazję wyjechać do Japonii i podczas panelu opowie o swoich wrażenia związanych z tym wyjazdem. Czy rzeczywiście Japonia znana nam z filmów i książek tak bardzo odbiega od rzeczywistości?

 • Starcraft – koreański fenomen gry komputerowej

Jedna z najlepiej sprzedających się gier komputerowych w historii, która zyskała niesamowitą popularność w Korei Południowej. Tam profesjonalni gracze oraz drużyny biorą udział w meczach, utrzymując się dzięki sponsorowaniu, a także konkurują ze sobą w pokazowych meczach telewizyjnych. Po więcej szczegółów dotyczących tego fenomenu zapraszamy na panel.

 • Polski rynek mangi i anime

Prowadzący przedstawi historię i stan obecny polskiego rynku mangi i anime, z naciskiem na tytuły skierowane do poważniejszego odbiorcy.

 • Gry planszowe z dalekiego wschodu

Nie tylko "Chińczyk", czyli najciekawsze gry planszowe z akcentem azjatyckim! Prowadzący przedstawią wybrane gry planszowe, nawiązujące swoją tematyką do kultury azjatyckiej. Współczesne gry to nie tylko zupełnie nowa jakość roz(g)rywki, to także świetny bodziec do nauki, w tym do poznania kultury azjatyckiej.

  • Ogrody japońskie

Prowadząca przybliży specyfikę japońskich ogrodów, prezentując ważniejsze elementy ich kompozycji (między innymi na przykładzie wrocławskiego Ogrodu Japońskiego). Postara się również wyjaśnić, dlaczego są tak różne od znanych nam ogrodów.
 • Fala koreańskiego popu
Do niedawna koreańska muzyka wydawała się równie egzotyczna co afrykańskie rytmy. Jednak wraz z rozwojem internetu i rosnącym zainteresowaniem kulturą azjatycką zyskuje sobie coraz większe grono fanów. Zapraszamy na niezapomnianą podróż w głąb popularnej muzyki koreańskiej, której słuchać mogą osoby w każdym wieku.  
 • Azjatyckie reklamy
Prowadząca opowie o tym jak przekonuje się Japończyków do wydania pieniędzy i jak próbuje się zmienić ich zachowania przez reklamy społeczne. Odpowie też na kilka innych pytań m.in. czy gąsienice mają uczucia? Z czego można zrobić sushi? I po co komu oszczędności? 

 • Gry konsolowe a komputerowe 
Pomysł, oprawa, fabuła - czyli za co można lubić japońskie gry. Dlaczego warto w nie zagrać, od czego zacząć? Przydatne informacje i ciekawostki ze świata gier.  

 • Manga i anime dla początkujących
Manga i anime, czyli japońskie komiksy i animacja stają się w Polsce coraz popularniejsze, a liczba osób zainteresowanych nimi wzrasta z roku na rok. Na czym polega fenomen tych serii? Czy stereotypy o tego typu produkcjach są prawdziwe? Poznamy podstawowe zwroty związane z zagadnieniem, a przede wszystkim dowiemy się do jakich serii warto sięgnąć, tak, by każdy znalazł coś dla siebie.

 • Kingdom Hearts - Disney w Kraju Kwitnącej Wiśni
Chciałeś w dzieciństwie dołożyć Urszuli? Uratować Królewnę Śnieżkę? Wyruszyć z Piotrusiem Panem na wyprawę? Japończycy przemienili marzenia w rzeczywistość łącząc konsolową grę rpg z uniwersum Disneya. Tylko jak może współgrać Donald, Goofy i bohater z Final Fantasy rodem? Okazuje się że może. Seria odniosła wielki sukces, ma siedem części, tworzona jest już dziesięć lat i skończyć się nie może. Chcesz uratować świat z Donaldem i Goofym? Zapraszam. Sala widowiskowa - Karolina, Kic

 • Polskiego fana anime portret własny – czyli kto właściwie tych Japończyków ogląda? I dlaczego?

Manga i anime to hobby stosunkowo młode, skupiające głównie młodzież gimnazjalną, licealną oraz studentów. Osoby po trzydziestce to wśród fanów niejednokrotnie „mędrcy z gór” i pionierzy japońskiej popkultury w Polsce. Nie dziwota więc, że dla przeciętnych rodziców są to „chińskie bajki”. Nie jest to jednak do końca prawda, trudno bowiem stwierdzić że tysiące osób po 20 roku życia cierpi na syndrom Piotrusia Pana. Z drugiej strony faktycznie duża część animacji japońskiej to produkcje dla dzieci i młodzieży. Jak więc wygląda prawda?

Jak to zwykle bywa, znajduje się ona pośrodku. Z danych zebranych przez najpopularniejszy polski serwis poświęcony japońskiej popkulturze – Tanuki.pl wynika, że preferencje polskiego fana mangi i anime wcale nie różnią się aż tak bardzo od gustów chociażby miłośników hollywoodzkiego kina. Młodzież gimnazjalna i licealna na przykład lubi serie przygodowe w stylu Harry’ego Pottera, tudzież japoński odpowiednik Zmierzchu. Studenci sięgają natomiast po produkcje ambitniejsze, która to tendencja jest coraz widoczniejsza wraz z wiekiem. Podczas prelekcji dowiecie się również wielu innych, często zaskakujących rzeczy na temat miłośników japońskiej popkultury. Zapraszamy do dyskusji zarówno fanów, jak i osoby, dla których animacja z Kraju Kwitnącej Wiśni to ziemia nieznana.


 • Z życia gwiazd: Mario, najlepiej opłacany hydraulik świata

Popularnością sympatyczny hydraulik Mario przebija niemal wszystkie postacie z gier komputerowych. Na polskim podwórku widzieliśmy go niejednokrotnie: na poczciwych „Pegasusach”, w telewizji i na komputerach. To prawdziwy gwiazdor wśród bohaterów gier komputerowych. Setki wydanych gier na dziesiątki platform sprzętowych mówią same za siebie.

O życiu, karierze i działalności tego celebryty można by napisać wiele. Ile razy pojawiał się na pierwszych stronach brukowców? Kto go wylansował? Do jakiej zawodówki chodził? Z którymi celebrytami się lubi, a których by wprasował w asfalt? Czy jest komunistą? O historii postaci, a także rozmaitych tajemnicach, skandalach i pogłoskach jej dotyczącej opowie Piotr „Szaman Fetyszy” Materzok.


 • Inna Japonia?

Czy może być inny styl życia, niż nasz europejski?

Co to za kraj, w którym mieszkało się w domach z papierowymi oknami, chodziło w klapkach, siedziało na podłodze na matach, chodziło na co dzień w ubraniach podobnych do szlafroków, jadło się ryż zamiast ziemniaków, zupę piło z miseczki i chowało się w czasie trzęsienia ziemi pod stół?

Japonia to miejsce niezwykłe, w którym tradycja przenika się z nowoczesnością. Kraj Kwitnącej Wiśni dzieli od reszty świata przepaść - nie tylko geograficzna, lecz także kulturowa. Wykład będzie okazją do zastanowienia się, jakie podobieństwa i różnice istnieją między kulturą japońską a polską.

Na wykładzie będzie można się dowiedzieć, dlaczego Japończycy ściągają buty przed wejściem na dywan, jakie są ich ulubione desery i cechy charakterystyczne kuchni japońskiej, jak wygląda typowy japoński dom oraz dlaczego przed wejściem do wanny trzeba się dokładnie umyć.... i jakie pułapki czekają na obcokrajowców.


 SALA WIDOWISKOWA: 

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia sali widowiskowej, na której odbędą się takie atrakcje jak:

 • W krzywym zwierciadle - Rysowanie karykatur w mangowym stylu
Bardzo zdolne, niesamowicie utalentowane grono plastyków amatorów zapewni Wam prześliczną pamiątkę z naszej imprezy w postaci własnej karykatury bądź też uroczego rysunku w mangowym stylu.
 • Cosplayerki Vs. Kartonowe Standy 
Podczas eventu będziecie mieć szanse zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z naszymi Cosplayerami (osobami, które upodabniają się do kultowych postaci z filmów, gier, mang czy anime) bądź ten przypozować do zdjęcia wraz z kartonowymi, własnoręcznie robionymi postaciami głównie z mangi i anime. Przy których z nich ładniej wyjdziecie na zdjęciu ? Sprawdźcie sami.
 • Projekcje
W przerwach pomiędzy atrakcjami dla wzmocnienia charakteru imprezy będą puszczane krótkie azjatyckie animacje/AMV'ki. Oprócz tego na głównym projektorze będziemy mieli okazję zobaczyć obraz puszczany na żywo przedstawiający to co się dzieje w innych salach w trakcie trwania imprezy.
 • Kurs tańca Gangnam Style
Nie ma takiej osoby, która nie słyszała Koreańskiej piosenki artysty PSY'aja, która bije wszelkie rekordy popularności. Jego Horse Dance, które z pewnością przeszło już do historii będziecie mogli nauczyć się pod okiem prawdziwego polskiego mistrza-amatora tego tańca. 
 • Pokaz charakteryzacji
Dzięki współpracy ze Szkołą charakteryzacji Marzeny Daleckiej będziecie mieli okazję nie tylko poznać tajniki azjatyckiego makijażu o którym opowiedzą prawdziwi specjaliści w tej dziecinie podczas Pokazu Charakteryzacji, ale również w czasie trwania warsztatów makijażu sami macie szanse przemienić się z przepiękną Geishe bądź też prawdziwego Samuraja.
 • Piękna niczym Geisha
Atrakcja głównie dla Płci Pięknej, gdyż drogie panie będziecie miały niepowtarzalną okazję założyć prawdziwe Kimono oraz pod okiem stylistów ze Szkoły Charakteryzacji Marzeny Daleckiej przemienić się w przepiękną Geishę.
 • Tatuaże z henny
Wośpowe serduszka na ramieniu? A może flaga Japonii na łydce ? Nasi uzdolnieni tatuażyści posiadają ogrom wzorów, które z chęcią wytatuują wam na ciele za pomocą specjalnej henny, która nie uczula. Jednak osoby poniżej 18 roku życia są proszone o przyniesienie ze sobą pisemnej zgody rodzica lub opiekuna, wzór której jest do pobrania tutaj.
 • Licytacja
Aby jeszcze bardziej wesprzeć XXI Finał WOŚP, skompletowaliśmy listę sponsorów, których darowizny zapewne nie jedną osobę skuszą do zdobycia przedmiotów związanych z kulturą azjatycką. Ponadto w licytacji wezmą udział rzeczy robione własnoręcznie bądź też specjalnie sprowadzane/kupione w Japonii. Zapraszamy wszystkich gorąco do wzięcia udziału, gdyż cały dochód z licytacji będzie przeznaczony na wsparcie terapii noworodka i niemowlaka oraz na wyposażenie w sprzęt szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych.


Ponadto zachęcamy do skorzystania z mieszczących się w osobnych pomieszczeniach specjalnych atrakcji tematycznych:
 • Akademia Sushi
Przez cały czas trwania imprezy załoga Hoshi Sushi będzie zaznajamiać chętnych z tradycyjną kuchnią japońską. W osobnej poświęconej do tego celu sali każdy uczestnik będzie mógł skosztować sushi bądź przyrządzić własne pod okiem eksperta. 
 • Sala rozrywki elektronicznej
Nie da się ukryć, że Kraj Kwitnącej Wiśni miał zdecydowanie największy wpływ na rozwój gier konsolowych. W tej sali będziecie mieli okazję się z nimi zapoznać oraz na własnej skórze zasmakować rywalizacji w grach, które na Dalekim Wschodzie mają status sportu.
 • Sala gier planszowych

W sali gier planszowych uczestnicy będą mogli m.in. nauczyć się zasad GO (gry bardzo popularnej w krajach azjatyckich, zyskującej także coraz większą popularność w Polsce) oraz poznać tzw. "nowoczesne" gry planszowe, z naciskiem na gry związane z kulturą Azji. Zespół doświadczonych graczy pokaże, jak można się bawić - a także uczyć - przy planszy, tłumacząc zasady gier i rozwiewając wszelkie wątpliwości.

 • Bukostrzelnica 

Chyba wszyscy pamiętamy przerażającą Bukę z Muminków- najmroczniejszą postać wszystkich bajek. To przez nią dzieci nie mogły spać, wszyscy się jej bali, wszystkich przerażała. Przynosiła chłód i strach. Do dziś wielu z nas ma przez nią traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa.
A więc nie daj się! Uratuj swoje dzieciństwo, zastrzel Bukę!

 • Świątynia Noworoczna

Powitanie Nowego Roku jest zdecydowanie najważniejszym świętem Kraju Kwitnącej Wiśni. W Japonii i japońskiej społeczności na całym świecie, ludzie odwiedzają w tym czasie świątynie Shinto by pomodlić się o szczęście, oddać szacunek bogom lub poprosić ich o przysługę. Zachęcamy do odwiedzenia naszej repliki świątyni Shinto, gdzie kapłanka Miko opowie o całym rytuale dziękczynnym oraz zaprezentuje, jak w japońskim stylu poprosić o powodzenie duchowe w Nowym Roku.

 • Loteria Fantowa

Zapraszamy wszystkich serdecznie do wzięcia udziału w naszej azjatyckiej loterii fantowej, gdzie za symboliczną kwotę będziecie mieli szanse wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Pamiętajcie: każdy los wygrywa!


Gromadzenie atrakcji jest jeszcze w toku, jeżeli jesteś zainteresowany współpracą na tym polu zachęcamy do wypełnienia formularza kontaktowego.